Milý priateľ,

toto nie sú obyčajné riadky, a preto prosím čítaj pozorne 🙂 Aj my sme ako Ty. Chceli sme len zažívať radostné chvíle pri rodine, priateľoch a cestovaní, ale je tu niečo, čo nás láka viac.  Možno si dávaš otázku, kto sme a čo nás vedie k písaniu týchto riadkov, ktoré si začal čítať.

Naše mená sú Jozef a Vendy.

Vendy
Jozef

Boli sme súčasťou tímu pútnikov s vozičkárom Milanom, ktorý sa rozhodol putovať z Olomouca do Španielskeho mesta Santiago de Compostela.

S Milanom a ostatnými členmi tímu sme prešli okolo 2000 kilometrov a za cca 4 mesiace sme doputovali do časti Francúzska, kde žiaľ Milan podľahol svojej chorobe, svalovej dystrofii a zomrel v Nemocnici v meste Rodez.

Náš tím sa rozdelil a s Vendy sme pokračovali v putovaní s Milanovou myšlienkou, prekonať 3500 kilometrov pešo a navštíviť katedrálu Sv. Jakuba.

Po viac ako šiestich mesiacoch, čo sme vyrazili z Olomouca, sa nám podarilo prísť k Atlantickému oceánu.

Po smrti Milana skončil sponzoring a my sme tak často spávali vonku v stane, na ceste pod holým nebom, alebo len tak pod prístreškom kostola.

Umývali sme sa v potoku a na verejných záchodoch. Náš rozpočet nám nedovoľoval prespávať každý deň v ubytovniach a často nám finančne pomáhali ľudia zo Slovenska a z Českej republiky alebo ľudia, ktorých sme práve stretli po ceste. Len si to predstav, pomáhali nám ľudia, ktorých sme nikdy nestretli, ale oni o nás vedeli a počuli o našom putovaní. Vďaka nim sme občas mali to šťastie a mohli sme si zaplatiť spanie na posteli alebo teplé jedlo. Uvedomil som si, že prišiel rad na mňa a musím túto pomoc poslať ďalej. Všetko o našom putovaní nájdeš na blogu a Facebooku. Vendy už štyrikrát navštívila Keňu a stala sa jej druhým domovom. Svojím rozprávaním má čoraz viac upútavala k nezištnej pomoci.

Tak milý priateľ, už asi tušíš, o čom som písal prvé vety. Čo je tým, čo nás láka viac? Robiť dobré skutky a pomáhať tam, kde to potrebujú. Žiaľ existuje svet okolo nás, v ktorom deti nepoznajú ani objatie matky a otcovské pohladenie. Nepoznajú darčeky vo forme autíčka na diaľkové ovládanie alebo bábiky, ktorá rozpráva. Stali sa sirotami a ich detský svet skončil omnoho skôr ako ten náš.

Chceme pomáhať deťom v Afrike, pretože aj ony si zaslúžia krajší život. Život, pred ktorým tak často zatvárame oči. Napadlo nás, že by si možno aj Ty chcel pomáhať spolu s nami, a preto sme si pripravili darčeky, ktoré si môžeš vybrať za odoslaný príspevok a možno aj  týmto darčekom obdaruješ niekoho vo svojom okolí. Vďaka tvojmu daru, môžeme deťom kúpiť školské pomôcky, jedlo, oblečenie, hračky, alebo zaplatiť náklady na výlet. Všetko budeme dokumentovať a budeme o tom písať, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo, aký je život v Keni ,,obyčajného´´ dieťaťa. Veľa času budeme tráviť pri pomáhaní na farme u Radky, ktorá tam žije a stará sa aj o deti, ktoré sú siroty. Radka je misionárkou a má menšiu farmu. Zároveň je majiteľkou kenskej organizácie Jossap, vďaka ktorej môže pomáhať deťom. Bez nej by skončili na ulici a bez vzdelania. Žiaľ je so svojím manželom na všetko sama, a preto sa jej Vendy snaží pomáhať najviac, ako je to možné. Aj preto sa Vendy rozhodla založiť neziskovú organizáciu, aby mohla Radku viac podporiť. Do budúcna máme v pláne vybudovať detský domov a nemocnicu, aj keď sme si vedomí svojich megalomanských plánov a ich náročnosťou. Tu je zopár príbehov, ktoré dobrým skutkom môžeš ovplyvniť aj Ty.

 

Loreen chodí do 6. triedy na základnej škole. Už ako malá stratila oboch rodičov, a tak sa dostala do našeho programu (JOSSAP). Loreen má sponzorov len na školné, ale na pomôcky do školy a oblečenie nám chýbajú peniaze. Preto touto cestou hľadáme jednorázových darcov, alebo pravidelných sponzorov na zaistenie už spomenutých vecí. Každému darcovi zo srdca ďakujeme.

Gentrix má 12 rokov a navštevuje 6. triedu základnej školy a dobre sa učí. Sponzora na školné už síce má, ale potrebuje zakúpiť niektoré vybavenie do školy. Aktuálne potreby: Batoh – cca 400 Kč – 16 €, Športové topánky 300 – 500 Kč – 20 €, Učebnice 1 ks za 250 Kč – 10 €, 6 linajkovaných zošitov, Uniforma 300 Kč – 13 €, Prací prášok – 75 Kč – 3 €  za pol kg (deti si v škole peru samy).

Frederick navštevuje 5. triedu základnej školy a je veľmi bystrý. Po smrti otca ho matka a jeho súrodenca opustila, takže sa obaja dostali do opatrovania babičky, ktorá o nich vôbec neprejavovala záujem. Ich životné podmienky boli skutočne otrasné. Do školy chodili len sporadicky a doma spali na niečom, čo postel pripomínalo len zďaleka. Keď Radka so svojim mužom našli Obamu v tomto stave, odobrali ho a už žije s nimi a učí sa základným hygienickým návykom. Sponzora na školné a niektoré vybavenie má, ale stále mu chýba kovový box na uschovanie vecí za 75 Kč – 3 €, kartáč na topánky a leštenka za 45 Kč – 2 €, športové topánky za 300 – 500 Kč – 20 € a školský sveter za 200 Kč – 8 €. Všetkým sponzorom aj jednorázovým darcom ďakujeme.

Podobných príbehov nájdeš viac na webe u Radky. My sa s týmito osudmi stretneme osobne už 18.11.2019

Chceš aj ty pomôcť a pýtaš sa AKO?

  • vyberieš si jeden z darčekov
  • euro odošleš na číslo účtu zadaním IBANU: SK06 8360 5207 0042 0608 3508
  • pre odosielanie českej koruny na číslo účtu: 670100 – 2215278586/6210
  • do správy pre príjemcu napíš svoje meno s adresou, telefónnym číslom a názvom darčeka, ktorý si si vybral
  • darček odošleme hneď, ako to bude možné a poštovné je zdarma 🙂

 

Darčeky:

Náramok s farbami vlajky Kene od príspevku 10€ – 259 CZK (ručne pletené)
Náramok s farbami vlajky Kene od príspevku 10€ – 259 CZK

 

HI5 od príspevku 7 € – 160 CZK. INFO.

 

SUNVITAL od príspevku 17 € – 420 CZK. INFO

 

Od príspevku 29 € – 695 CZK. INFO: BorelisPro, ProStik, ProSelect, ProCardiol, ProMigren, ProRelaxin, ProSlimer, ProDeacid, ProCholterol, ProSugar

 

 

ALOES od príspevku 29 € – 650 CZK. INFO.
CHLOROFIL od príspevku 29 € – 650 CZK. INFO.

 

VITA C od príspevku 29 € – 650 CZK. INFO.

 

COLLAGEN od príspevku 35 € – 865 CZK INFO.

 

LIQUID od príspevku 36 € – 830 CZK. INFO.

 

TYČINKY HI5 od príspevku 40 € – 970 CZK. INFO.
MOJA KRV od príspevku 42 € – 995 CZK. INFO.

 

 

KERATIN od príspevku 49 € – 1195 CZK. INFO
DEŇ A NOC od príspevku 97 € – 2340 CZK. INFO.

 

Ďakujeme, že nám pomáhaš pomáhať.